O čaji zvaném Puerh

Čaj nazývaný jako Pu-erh rozhodně nepatří mezi ty, které by u nás měli tradici. Zde se pije poslední roky, ale samotná tradice ve všech ostatních zemích patří mezi mnohem delší. Čína v tomto směru čaj pije už více než 2000 let, a to také proto, že jsou známy jeho pozitiva na lidské zdraví. Mezi ty patří snižování tuků, ale i boj proti bolestem hlavy, nebo další problémy. Stačí jenom jedno, a to pít čaj Pu-erh skutečně pravidelně.

Pokud je čaj Pu-erh něčím charakteristický, tak hlavně tím, že je považován za něco unikátního. Vliv na to má pěstování a lokalita, kterou je provincie Jun-nan. Právě odtud čaj cestuje do celého světa a právě zde probíhá ona zajímavé fermentace, díky které může daná chuť vznikat. Odtud ale pochází také název čaje, jelikož Pu-erh je také město, které v provincii leží v jihozápadní části. Stejné jméno má ale i odrůda keře, která má dlouhé listy a dnes stále více připomíná tradiční čajovník. Právě z něho se totiž čaj Pu-erh již v letech dávno minulých.

73-jujube-puerh

Hlavní kouzlo je ale v přípravě. Zde musíme říci, že se Pu-erh liší právě způsobem, jak jsou listy zpracovávány. Zde je známá technologie dodatečné oxidace, která je charakteristická nekolikadenním, ale i několikaměsíčním trváním. Teprve po této dlouhodobé oxidaci je čaj Pu-erh tříděn, aby mohlo dojít k napařování a samozřejmě lisování. A to vše ve chvíli, kdy lístky zvadnou a jsou ohřáté na specielních pánvích. Původní metody samozřejmě počítají i s ručním rolováním a usušením na přímém slunci. Samozřejmě tento postup má vliv i na to, co vše si čaj Pu-erh zachovává za zdraví prospěšné, ale i chuťové látky.

Po uvaření nás zaujme hlavně svou poměrně tmavou barvou, a to ještě tmavší, než v případě klasického černého čaje. Navíc se barva odvíjí i od doby louhování a tak dlouhá příprava vytváří nápoj podobný kávě. Dnes je čaj Pu-erh k dispozici hlavně v podobě lisovaných kostek, které připomínají cihličky. Ty byly v minulosti natolik vzácné, že je v Číně využívali i jako platidlo.

2009-menghai-puerh

Není to ale jenom barva, co čaj Pu-erh charakterizuje. Je to také výrazná až zemitá vůně, ale i síla chuti. I ta se odvíjí od správné přípravy a délky louhování. Stejně tak má vliv také stáří čaje. Zde je zajímavé to, že čím je čaj Pu-erh, tím větší a bohatší chuťové zážitky může konzumentům, nabídnout. I proto ho mnozí srovnávají především s vínem, jelikož i u něho dochází k tomu, že spolu s roky stoupá na ceně. Dnešní metody sklizně a zpracování směřují k tomu, že si skvělou chuť můžeme vychutnávat i po dvou měsících od sklizně. Samozřejmě i u nás, jelikož i zde je Pu-erh k dostání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *