Na světě jsou desítky léčivých rostlin, a je mnoho z nich, které jsou velmi málo známé. A mezi jedni z nich rozhodně patří i schizandra čínská. Svou charakteristikou se jedná o léčivou liánua co je rozhodně zajímavé, to je fakt, že je k vidění i u nás. Pojďme o ní zjistit více, hlavně v tom, v čem nám může pomoci.
Obecné informace o schizandře
Jak již bylo nastíněno, jedná se o popínavou rostlinu, ke které se někdy váže i název klanopraška. Je to liána, která byla poprvé objevena na Dálném východě, konkrétně v lesích s nadmořskou výškou nad 500 metrů nad mořem. Jak jsme již zmínili, můžeme se s ní setkat také v našich podmínkách, jelikož odolá i výraznému mrazu, který může klesat pod 20 stupňů Celsia. Zasadit ji můžeme téměř kdykoliv a kdekoliv a sazenice koupíme v každém lepším zahradnictví. A to za velmi příznivé ceny, které se pohybují okolo jedné stokoruny.
Pokud se o rostlinu budeme dobře starat, máme možností získat krásnou rostlinu, která dosáhne dílky i deseti metrů. Potěší nás ale i příjemná vůně dřevnatých stonků, popřípadě hezké červené bobule, které spolu tvoří hrozny. Zajímavé jsou tyto bobule hlavně tím, že obsahuje mnoho pryskyřice a tak vytvářejí poměrně mnoho slizu, který obsahuje kyselinu citronovou a kyselinu jablečnou.
I přesto, že odolá velkým mrazů, je třeba dodat, že sazenicím mohou škodit přízemní mrazíky v době vegetačního období – i proto je vhodné jeho nástup oddalovat. Stejně tak rostlinu ochráníme třeba i přikrytím vhodným materiálem. Drobným negativem zůstává, že plodů se dočkáme až po 4 letech samotného růstu. Je to dáno tím, že první roky roste rostlina velmi pomalu, ale následně výrazně zrychlí – zhruba ve třech letech. Toho docílíme i tím, že ji budeme vysazovat do míst, kde je dostatek půdy, a to kvalitní. Schizandra totiž nemá ráda půdu hlinitou a výrazně propustnou, jelikož potřebuje oporu.
Jak účinkuje schizandra na naše tělo?
Na úvod je třeba seznámit se s ideální konzumací, a to ve formě posilujícího čaje, ale i ve formě marmelád. Problémem nemusí být sušení, želatina, nebo nálevy. V některých případech dokážeme vyrobit také chutný sirup, či alkoholická nápoj na bázi vína.
Ve všech případech je společné to, že rostlina obsahuje dostatek vitaminů, a to především ze skupin, jako je C, A a E. Mimo to obsahuje síru, sodík, draslík, nebo také vápník. To jasně vede k tomu, že je vhodná její konzumace v období chřipek a nachlazení. Pomůže ale i ve chvíli, kdy máme kašel nebo nás bolí hlava nebo krční páteř. Stejně tak ale pomůže i při bolestech dalších oblastí našeho těla.
Naše tělo ale umí také výrazně stimulovat. Nejenom, že zlepší naše dýchání, ale tím i umožní lepší koncentraci a vidění, nebo okysličování a stimulaci mozku. Dokáže také působit na řadu psychických problémů, jako jsou deprese a neurózy. Vhodná je i pro diabetiky a obézní jedince, jelikož upravuje krevní tlak i hladinu cukru, což má vliv i na eliminaci nepříjemného pocení. Díky antivirovým účinkům má i ochranný efekt a díky látkám stimulačním funguje lépe, než kofein – a tak dodá energii, kterou můžeme využívat i po dobu 4 – 6 hodin. Ideální je v tomto směru užívat nerozlouskané plody, které mají plynulejší nástup účinků.
Uplatnění mohou najít i zmíněné kapky, díky kterým celkově revitalizujeme náš organismus. Zde je nutné dodržovat předepsané dávkování, protože schizandra není rostlinou, u které by platilo, že větší množství znamená lepší účinky. Pozor však na případná rizika. Jelikož je stimulant, měli by se jí vyhýbat osoby se skutečně vysokým krevním tlakem, ale i osoby s epilepsié, nebo žaludečními vředy. Vždy je vhodné její použití raději konzultovat s odborníkem – lékařem