V jednu chvíli rostlina velmi známá a diskutované, ale následně rostlina, o které se přestalo psát i mluvit. Přesto je ale rostlinou, na kterou bychom se měli výrazněji zaměřit. Je vhodné si říci nejenom základní a obecné informace, ale je dobré si říci i to, jaký vliv má na naše zdraví nebo jak náročné může být pěstování. I to vede k tomu, jak si k němu můžeme najít cestu a jak můžeme začít využívat jeho pozitivních vlastností. Pokud i vás zajímají bližší informace o kořenu ženšen, pojďme se na ně podívat detailně.
Ženšen obecně
Na úvod je určitě vhodné rostlinu zařadit, a to do správné čeledi. Spadá to takzvané čeledi aralkovitých, kde je krytosemennou dvouděložnou rostlinou. Zajímavé je, že není využíván pouze název ženšen, ale i název všehoj ženšenový. Dnes patří mezi nejznámější exotickou líčivou bylinu. Poznáme ji podle toho, že může vyrůst do výšky 30 až 60 centimetrů a má poměrně výraznou kořenovou hlavu, s nepravidelným tvarem. V souvislosti s kořenovou hlavou je třeba říci, že ji poznáme i podle mrkvovitých kořenů s výraznou délkou i tloušťkou.
Ženšen samozřejmě také kvete, a to drobnými bílými květy, které mohou mít nádech i lehce do zelena. Plody jsou však červené. Ačkoliv nejznámějším využitím je samozřejmě kořen, i zmíněné plody můžeme usušit a využívat v rámci různých nálevů. Tím vznikne takzvaný červený ženšen se sklovitou barvou. Stále ale mluvíme o domácím využití. Pokud pro ženšen zamíříme do lékárny, můžeme ho získat ve formě pilulek, nebo sirupů.
Původ této rostliny najdeme v oblasti Číny, a to hlavně v místech, která jsou bohatá na opadavé lesy. Stejně tak bohatě roste tako v Rusku, hlavně na březích řeky Ussuri. Jsou ale i jiná místa, kde se mu dobře daří, jako například v Korei. Ostatně už samotný výskyt je důvodem toho, proč se kořene využívá především v původní čínské medicíně a japonském léčitelství. Odtud se samozřejmě dostal do všech ostatních koutů země. To, že ho využíváme i v Evropě má na svědomí Marco Polo.
Jak na pěstování?
Bohužel naše země nepatří mezi oblasti, kde by se mu dobře dařilo. Přesto ho ale vypěstovat lze. Ideální volbou je ženšen pětilistý, který spadá do čeledi tykvovitých popínavých rostlin.Ta snadno odolá venkovním nepříznivým teplotám, a tak ji můžeme pěstovat na zahradě, ale i v interiéru. Samozřejmě počítat je třeba s tím, že tato odnož nemá natolik pozitivní účinky, ale na druhou stranu je o mnoho levnější.
Pokud se pro pěstování rozhodneme, měli bychom začít květináčem, který by měl být větší a měl by nabídnout i pevnou oporu. Druhou možností je pěstovat v květináči zavěšeném, ve formě převisu. Kromě sazenic samozřejmě lze využít i semena, která se nechají 24 hodin v čisté vodě a teprve poté se vtlačí zhruba 5 milimetrů do hlíny. Poté je třeba skleněného poklopu či igelitového sáčku, který bude držet potřebnou vlhkost a vytvářet teplo. Ideální je květináč umístit buď na přímé slunce, nebo drobného stínu. Plný stín rostlině nesvědčí.
Důležitá je i kvalita půdy, která by měla mít dostatek humusu, ale zároveň by měla být dobře propustná. Ideální je kombinace hlíny a písku. Nezapomínejte ani hnojit, a to nejlépe jednou za dva týdny. Hnojivo by mělo být ředěné, vhodné právě pro ženšen. Důležité je i zalévání, hlavně po dobu vegetačního období. To by neměl substrát za žádných okolností vyschnout, ale stejně tak se nedoporučuje přelívání. Poté už stačí jenom čekat na to, až se rostlina rozroste a začne se výrazněni vyvíjet. Posledním krokem pěstování je samozřejmě také sklizeň.
Pozitiva spojená s účinky na naše tělo
Na co nesmíme zapomenout, to jsou také pozitiva spojená s naším tělem. Mezi ty klíčové látky, které ženšen obsahuje, patří saponiny, antioxidanty, peptidy nebo polysacharidy. Významné jsou ale i antioxidanty, z nichž největší zastoupení má kyselina salicylová, nebo maltol.
Pokud se podíváme na konkrétní účinky, tak prvotním je jistě detoxikace a odstranění volných radikálů. Dále to jsou pozitiva spojená s naší oběhovou soustavou, ale také cévním systémem, nebo centrální nervovou soustavou. Dobré je ženšen užívat také v období chřipek, jelikož posiluje náš imunitní systém. Vliv má ale také na naše duševní schopnosti a možnosti koncentrace, nebo celkové regenerace.
Využívat ho můžeme ve chvíli, kdy se cítíme vyčerpaní jak fyzicky, tak i duševně. Navíc je tato rostlinná droga vhodná i pro diabetiky, jelikož konzumace před jídlem výrazně snižuje glykemii. Navíc se jedná o přírodní prostředek bez vedlejších účinků, který má vliv na dlouhověkost a tedy na zpomalení stárnutí. Pozor však na předávkování, jelikož v rámci něho nám může vyletět krevní tlak, může se dostavit nespavost, ale také nervozita či výrazná zmatenost.